به سفره خانه اقاقیا خوش آمدید

سفره خانه سنتی اقاقیا، به عنوان اولین و بزرگترین سفره خانه سنتی  ایران  است،، شامل دو بخش اصلی چایخانه( کافی شاپ سنتی) و رستوران بوده که به منظور ارائه سرویس به مشتریان، از فضا ی اعجاب انگیز  سالن گرد، هشت ضلعی، پشت بام و حیاط خلوت استفاده می شود.
 

در چایخانه میتوانید از فضای موزیکال سنتی آن بهره مند بشوید و انواع چای های دلپذیر رایج مثل چای دارچین، هل و گل گاو زبان همراه با باقلوا، کیک مخصوص،و... را انتخاب کنید و ضمناً  انواع بستنی های سنتی  با میوه های طبیعی و تازه و نوشیدنی های گرم مانندانواع قهوه، کاپوچینو و... سرو می شود. 
 

ستون های سنگی به کار رفته در این شاهکار معماری، باعث جذب علاقمندان و دانشجویان معماری و هنر از سراسر جهان شده و فضای پیرامون حوض که دارای متکا های مرسوم دربار قاجار است،

زیبایی حیرت انگیزی به سالن هشت ضلعی داده است به طوری که اکثر قریب به اتفاق گردشگران خارجی تمایل به نشستن و عکسبرداری از این بخش از چایخانه را دارند.
 

 

گذری در زمان

خاطرات افسانه‌ای مردسالارانه و البته کمی اغراق آمیز پدربزگ‌ها هم معضلی برای نسل امروز شده است. به‌خصوص آنجا که اندر احوالات ورود به خانه نقل می‌کردند: از در که وارد خانه می‌شدیم بوی اغواکننده قرمه‌سبزی جاافتاده و یا خورشت بادمجان فضای خانه را پر کرده بود. منزل(یا همان همسر امروزی) از صبح زود غذا را روی اجاق آماده کرده و با لبخندی قدرشناسانه برای ادای سلام و احترام کنار در ورودی با سر خم شده ایستاده بود. تا اینجا جگر آدم کمی می‌سوزد اما وقتی داستان به ظرف آب ولرم و مقداری ماده معطر برای ماساژ پاها و بعد حوله خوش عطر و بو برای خشک کردن دست و پا می‌رسد دود از سر آدم بلند می‌شود و حسرت شنیدن این افسانه‌ها روی دل آدم چنان سنگینی می‌کند که تا مدت‌ها دچار تناقض و سردرگمی بین رفتارهای مردسالارانه دیروز و مدل همسرداری امروز می‌شوید. ما به شما توصیه می‌کنیم که هیچ تلاشی در راستای احیای خاطرات اجداد خود نکنید چون عواقب مهلکی دارد.

بپذیرید هر نسلی ویژگی خاص خودش را دارد. مثلا شما بدون چک کردن تقویم و دنبال مناسبتی خاص گشتن، همن الان به سبک نسل خودتان عمل کنید. گوشی تلفن را برداشته، همسرتان را به یک وعده غذای عالی در یک رستوران زیبا دعوت کنید. بعد غذا هم به نحوی بسیار رمانتیک قدمی بزنید، گپی بزنید و بپذیرید که دنیا برای هر نسلی به نحوی زیباست و کاریش نمی‌توان کرد.

البته می‌توانید سمبل‌هایی از عادات آبا اجدادی را تداعی کنید. مثلا بعد غذا روی مخده کنار تخت چوبی رستوران لم داده و در استکان کمر باریک بلوری چای بنوشید یا قلیانی بکشید و از بوی غذای اصیل ایرانی و فضای رستوران سنتی لذت ببرید. 

موسیقی سنتی

تجربه شنیدن زنده موسیقی تکرار نشدنی است. حال اگر در جایی باشی که تمام مؤلفه های زیبایی شناسی آن کاملا مطابق با فرهنگ اصیل ایرانی باشد ، در پوست خود نخواهی گنجید. غذای ایرانی و موسیقی ایرانی و محیطی ایرانی. سفره خانه اقاقیــا برای رفاه حال مردمان این سرزمین تمام این ویژگی ها را در کنار هم گردآورده است تا با حضور سبزتان لحظه هایی متفاوت را در کنار خانواده تان تجربه کنید.

چایخانه

چای از زمانیکه وارد فرهنگ ما شده خیلی سریع جای خودش را پیدا کرده و چایخانه ها به مرکز گردهمایی ها و جلسات روزانه مردم تبدیل شدند. از سویی، خیلی ها خاطراتشان با عطر و طعم چای گره خورده است. عطرچای و هل قندپهلوی مادربزرگ هنوز هم در ذهن بسیاری باقیست. چایخانه  اقاقیــا در محیطی متفاوت آماده است تا با ارایه انواع چای های ساده و طعم دار مطابق با سلیقه تان از شما پذیرایی نماید

سفره خانه

در طبقه زیرین این مکان سالن اصلی سفره خانه قرار گرفته است که با موقعیت های گوناگون از جمله تخت ها ، نیمکت ها ، مبلمان و صندلی و سکو ها برای نشستن میهمانان و به سرویس های خاص نهار و شام در نظر گرفته شده است که از همه اقسام پیش غذا ها و پس غذاها در دو چرخ طحافی وسط سفره خانه آماده پذیرایی و سرویس نهار و شام با حالت های خاص و انواع و اقسام غذاهای ایرانی و پرسنل سنتی برای مهمانان آماده و پذیرایی می گردد.

انواع مراسم

از دیرباز تا کنون، ایرانیان همواره رسوماتی برای هرچه باشکوه تر برگزارشدن اتفاقهای زندگیشان داشتند و اوج این شکوه و زیبایی را می توان در جشن عقدوعروسی، پاگشا، تولد و ولیمه دید. جشنهایی که بهانه ای بودند برای سهیم کردن اطرافیان در شادی هایشان. اینگونه شد که  سفره خانه اقاقیــا هم برای اجرای بهتر این لحظه های تکرار نشدنی دست به فراهم آوردن امکاناتی بی بدیل زد تا بتواند  در شادی شما سهمی کوچک داشته باشد

تهرانگردی

سفره خانه سنتی اقاقیــا در راستای هدف گردشگری و تورگردانی و صنعت توریسم ابتکار طرحی را به عنوان تهران گردی داده است که هر هفته یک روز را رزرواسیون انجام داده و میهمانان و گردشگران را به دیدن جاذبه های دیدنی تهران برده و سپس میهمان خود را در سفره خانه برده و نسبت به پذیرایی و شام و دیدن سفره خانه و موسیقی سنتی تا آخر شب عهده دار به سرویس آن گردشگران در هر هفته می باشد .

میهمانان خارجی

فرهنگ ناب ایرانی به دلیل قدمت طولانی آن زمان زیادی برای پالایش و بهبودی داشته است و از این رو بدون شک یکی از غنی ترین ها در نوع خود است. لذا معرفی و شناساندن آن برای کسانی که تنها برای مدتی کوتاه در ایران هستند کاری سهل ممتنع می نماید که چه بسا ویژگی هایی که حتی بر خود ماهم پوشیده است. مدیریت مجموعه در این مورد هم تلاش کرده است تا زمینه را برای حضور میهمانان و توریستهای خارجی فراهم گرداند.