لوازم جانبی

تیونر

یک ابزار الکترونیکی برای تنظیم کوک ساز است.به طور ساده این طور میشه گفت که این دستگاه مجهز به میکروفون و LCD است و مثلا نتی را که شما با ساز می زنید تشخیص میده و نماد لاتینش را روی LCD نشون میده(برای مثال E برای نت می). و یا مثلا با آگاهی از این که سیم خاصی باید روی نت خاصی کوک شود دستگاه را روی اون نت خاص تنظیم یا به اصطلاح کالیبره می کنید و بعد سیم مورد نظر را می زنید همون طور که در تصویر می بینید این دستگاه 3 تا لامپ داره (معمولا این طوره) که اگه سیم درست روی آن نت تنظیم شده باشه لامپ وسط که سبز رنگه روشن میشه و این به معنای این است که کوک آن درست است و اگر کوک جلوتر یا عقبتر باشد با روشن شدن لامپهای سمت چپ و یا راست این فاصله را نشون میده . میتونید در حین سفت یا شل کردن سم آن را به حرکت در بیارید و مرتبا فاصله آن را با کوک اصلی چک کنید تا زمانی که عقربه دیجیتال در وسط قرار بگیره و لامپ سبز روشن شه. 

اما مترونم :
وسیله ایه که ضرب های مساوی قابل تشخیص برای ایجاد میکنه.
نوازنده ها در زمان تمرین برای داشتن سرعت ثابت ازش استفاده می کنند. 
تمپو همیشه بر اساس تعداد ضرب در یک دقیقه مشخص میشود. (beats per minute, BPM)
مترونم ها میتوانند تمپوهای متفاوتی را اجرا کنند که معمولا از 40 تا 208 ضربه در دقیقه متغیر ه.
انواع مترونم

مترونم مکانیکی

یکی از انواع پراستفاده مترونم ها مترونم مکانیکی است. این نوع مترونم به وسیله یک وزنه قابل تنظیم که به یک پاندول متصل است کار میکند. هر چقدر این وزنه به انتهای پاندول نزدیک باشد باعث کاهش سرعت میشود و برعکس. (مکانیسم این نوع پاندول به عنوان پاندولهای دو وزنه ایی شناخته شده است). پاندول بر اساس تمپوی مشخص شده جلو و عقب میرود و در هر نوسان مکانیسمی که در داخل مترونم تعبیه شده است باعث ایجاد صدای ضربه ایی میشود.

مترونم الکترونیکی

اکثر مترونم های مدرن الکترونیکی هستند و از یک بلور کوارتز برای تنظیم دقیق خود استفاده میکنند که شبیه به نحوه کار ساعتهای مچی است. ساده ترین مترونمهای الکترونیکی دارای دکمه هایی برای تنظیم تمپو هستند. برخی از این مترونم ها توانایی کوک کردن ساز (معمولا با لا440 هرتز) دارا هستند. مترونم های پیشرفته تر میتوانند دو یا چند صدای ثابت را تولید کنند. ضربهای پایین میتوانند بر اساس فرکانس ، صدا یا شدت ضربه از سایر ضربها متمایز شوند. به این طریق میتوان میزانهای ترکیبی و لنگ را نیز با کمک مترونم اجرا کرد.

مترونم نرم افزاری

این مترونم ها ممکن است یک برنامه مشخص فقط برای مترونم باشند یا اینکه در برنامه های صدا برداری یا موسیقیایی وجود داشته باشند. در برنامه های ضبط استودیویی یک مترونم نرم افزاری برای تولید صدای ضرب وجود دارد تا به کمک آن نوازنده ها بتوانند به طور همزمان بنوازند.