(021) 88..5678-9

پروتز

به اعضای مصنوعی بدن پروتز گفته می شود. منظور از پروتز در دندانپزشکی، دندان های مصنوعی می باشد.

پروتز دندان را می توان به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم کرد.

 

پروتز ثابت

پروتز ثابت به پروتزی گفته می شود که  روی دندان یا دندان های پایه چسب خورده و ثابت می گردد.

انواع پروتز ثابت عبارتند از:

  • ونیر (Veneer)
  • روکش (Crown)
  • ایمپلنت (Implant)
  • بریج (Bridge)

 

ونیرها
امروزه دیگر دلیلی ندارد که فاصله بین دندان های رنگ  گرفته، بدشکل و یا کج خود را تحمل کنید. یک ونیر که روی دندان های شما قرار داده می شود مشکل طبیعی یا آسیب ناشی از یک صدمه را اصلاح کرده و به شما کمک می کند تا لبخندی زیبا داشته باشید.
ونیرها نازک بوده و پوسته هایی هستند که با مواد همرنگ دندان هر فرد، بطور خاص استفاده می شوند تا سطح جلویی دندان ها را پوشش دهند.

 

روکش
شما ممکن است برای پوشاندن یک دندان و بازگرداندن شکل و اندازه طبیعی آن، نیازمند روکش باشید. یک روکش دندان، دندان شما را مستحکم تر ساخته و ظاهر آن را بهبود می بخشد. وقتی میزان کافی از نسج دندان برای نگهداری یک پرکردگی وسیع باقی نمانده باشد، روکش می تواند آن  دندان را پوشانده و پشتیبانی کند.

 

ایمپلنت

از هزاران سال پیش بشر در فکر جایگزینی دندانهای از دست رفته بوده است .روشهای گوناگون با مواد مختلف ا متحان گردید بالاخره دکتر Branemark سوئدی موفق گردید ایمپلنتی(implant) از جنس تیتانیوم را بعنوا ن پایه جایگزین کننده ریشه بصورت علمی عرضه کند .از آن به بعد تمام پیشرفتهای علم معطوف به فرم ایمپلنت وسطح ایمپلنت گردید .تا بیشترین موفقییت دراز مدت را دا شته با شد. [ اطلاعات بیشتر... ]

 

بریج
اگر شخص یک یا چند دندان خود را از دست بدهد در جویدن و یا صحبت دچار مشکل می گردد. داین صورت بریج یکی از درمان هایی است که با جایگزینی دندان های از دست رفته به حفض شکل صورت و کاهش مشکلات جویدن کمک می کند. بریج ثابت، دندان های از دست رفته را که بین دندان های دیگر هستند، جایگزین می سازد.
این نوع ترکیب ممکن است از طلا، آلیاژها، پرسلن یا ترکیبی از این موارد باشد.

 

پروتز متحرک
این پروتز در نوع پارسیل و اوردنچر می باشد.


پارسیل:
این پروتز شامل چندین دندان جایگزین متصل به یک پایه پلاستیک به رنگ لثه استکه توسط یک اسکلت فلزی بهم متصل شده اند. پروتز پارسیل با گیره های فلزی یا وسایلی که به آنها اتصالات دقیق اطلاق می شود، به دندان ها متصل می شود.

 

اوردنچر:
یک پروتز متحرک است که روی تعداد کمی  از دندان های باقیمانده تطابق می یابد. دندان های باقیمانده برای  تامین ثبات پروتز باید آماده شده و تراش داده شوند.