عایق صوتی چیست؟


یکی از مشکلات رایج در جوامع و بخش های صنعتی، آلودگی صوتی است. عایق صوتی با بهره گیری از جدیدترین فناوری روز، ‌راه حلی مناسب برای ایجاد محیطی آرام و دلپذیر در محل کار و زندگی شما می باشد. امروزه از عایق کاری صوتی، نه تنها در بخش های صنعتی، بلکه در بخش های اداری و خانگی نیز استفاده می شود، به طوری که در کشورهای توسعه یافته یکی از معیارهای ارزش گذاری بر ملک، علاوه بر عایق کاری حرارتی آن، عایق کاری صوتی آن ملک است.
عایق صوتی، ماده ای است که انتقال صوت را در فضا کاهش می دهد . این عایق، به علت نوع ساختار سلولی و سطح متخلخل آن، جهت کاهش اصوات مزاحم کاربرد دارد.
به منظور مقابله و کاهش سر و صدای مزاحم در ساختمانها، از عایق صوتی استفاده می کنند. در واقع در طراحی ساختمان ها باید دو چیز را در نظر گرفت , اول جذب صدا و بعد انتقال آن و از مصالحی استفاده نمود که این خاصیت را داشته باشند. موادی که قادرند امواج صوتی را جذب کرده و مقدار آن را کاهش دهند به مواد اکوستیکی معروف می باشند .
معمولا برای ارزیابی یک عایق صوتی، قدرت آن را در کاهش شدت صوت می سنجند. منابع صوتی مختلف، میزان شدت صوت تولیدی متفاوت دارند.
انواع عایق صوتی (مواد آکوستیکی)
پوشش با دوام چند لایه آلومینیوم و پلی متر و فوم های الاستومریک بهترین کیفیت را ایجاد کرده و عملکرد عالی در مقابل عوامل جوی در فضاهای بیرونی که مهم ترین آن مقاومت مناسب در برابر اشعه UV می باشد.در بهترین و مناسب ترین ابعاد (100 و 120 سانتی متر) تولید می شود و صرفه جویی در زمان مصرف و هزینه های نیروی انسانی را فراهم می کند.
مصالح آکوستیکی (عایق صوتی)
مصالح آکوستیکی باید به لحاظ شکل ظاهری، یکنواخت، بدون عیب و عاری از مواد سست و کم دوام و مضر باشند. مقاومت در برابر فشار، بریدین و کشیدگی، جذب آب، تخلخل 

و حمله موجودات زنده نظیر حشرات از ویژگی های مواد آکوستیکی است که به همراه قابلیت حمل آسان می تواند مورد توجه واقع شود.
جذب صدا در عایق صوتی
فرکانس ایجاد صدا به نسبت قابلیت الاستیک ماده به چگالی دارد. چون اینها میتوانند به نحو مستقلی تنوع داشته باشند از فومها برای حذف فرکانس های مشخص استفاده می شود . همچنین از فوم ها برای مواد ضد صدا استفاده می شود. در ساختارهای پر محفظ فوم صدا توسط لرزش و اصطکاک همچون گاز ما بین سلول ها پخش می شود، انعکاس مجدد داخل یک ساختار سلولی راهی طولانی و طاقت فرساست که در آن جذب کامل فرکانس ممکن می باشد.